ذخایر ارزی کشور چند برابر شده است

 یک کارشناس اقتصادی گفت: امروز بانک مرکزی دیگر به صورت بی هدف ارز پاشی نمی کند، یعنی این بانک تا آن جا که می تواند با «منابع خود بازار» در بازار ارز مداخله می کند که باید مداخله فعال خود را در بازار بیشتر کند.

حسن حسن‌خانی؛ کارشناس مسائل ارزی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با بیان اینکه در روزهای اخیر به دلیل شوک‌های سیاسی در منطقه شاهد افزایش نرخ ارز هستیم، گفت: بازار ارز با دو عامل اساسی ذخایر ارزی و دسترسی به منابع ارزی و همچنین مداخله بانک مرکزی تحت کنترل قرار دارد که البته نوع مداخله بانک مرکزی هم بسیار مهم است و شرایط عرضه و تقاضا را تغییر خواهد داد.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه دو عامل تعیین کننده بازار ارز، نقش فعال بانک مرکزی در بازار و میزان ذخایر ارزی است، تصریح کرد: دولت سیزدهم موفق شده است حجم ذخایر ارزی را تقویت کند؛ به نحوی که امروز میزان ذخایر در دسترس بانک مرکزی نسبت به پایان دولت قبل چندین برابر شده است.

وی گفت: افزایش ذخایر بانک مرکزی دلایل متفاوتی دارد که مهمترین آن افزایش قیمت و صادرات نفت است. از دیگر دلایل مهم، کم اهمیت شدن یا بی رمق شدن تحریم است؛ چرا که تحریم ذاتا ماهیت کوتاه مدت دارد و امکان ندارد که تحریم در بلند مدت بتواند ساختار خود را حفظ کند.

این کارشناس اقتصادی عنوان کرد: عامل مهم دیگر در افزایش ذخایر ارزی بانک مرکزی دیپلماسی فعال کشور به خصوص با کشورهای حوزه شرق یعنی کشورهای چین و روسیه است.

وی اضافه کرد: دولت در دو سال گذشته  موفقیت خوبی در فروش نفت داشته که پول حاصل از صادرات آن را هم به آسانی و به طور کامل دریافت می‌کند.

حسن‌خانی تاکید کرد: تقویت ذخایر بانک مرکزی موجب شد تا قدرت مداخله بالقوه در بازار ارز افزایش یابد، البته این قدرت مداخله به معنی ارزپاشی نیست و در حال حاضر اصطلاحا "چپ بانک مرکزی" پُر است، در این شرایط سفته بازان کمتر جرات سوء استفاده و حملات سفته بازانه پیدا می کنند.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به تغییر ماهیت مداخله بانک مرکزی در بازار ارز گفت: بعد از سال ها تجربه، ادبیات مداخله ارزی بانک مرکزی تغییر کرده و نوع مداخلات پیشرفته تر و کاراتر شده است . امروز بانک مرکزی دیگر به صورت بی هدف ارز پاشی نمی کند، یعنی این بانک تا آن جا که می تواند با «منابع خود بازار» در بازار ارز مداخله می کند که باید مداخله فعال خود را در بازار بیشتر کند.

آخرین رپورتاژ های منتشر شده

18 ارديبهشت 1403
20 فروردين 1403

آسمان مجازیقیمت آسمان مجازی لیست قیمت آسمان مجازی  نکات طراحی داخلی  نمونه کار طراحی دکوراسیون بهترین مهندس طراحی دکوراسیوننور پردازی ساختمان

بهترین تجربه ها در ویترینو

علاوه بر کسب اطلاعات بشتر، خدمات خود را تبلیغ کنید

     

© 2024 تمام حقوق این سایت برای ویترینو محفوظ است
کاری از ویدا علیپور

منوی سایت