۱۰۰ هزار فرصت شغلی بدون متقاضی در تهران

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری ، مطابق آمارها در تابستان 1402 نرخ مشارکت اقتصادی جمعیت 15 ساله و بیشتر استان تهران 41.2 درصد بوده، به عبارت دیگر از جمعیت 15 ساله و بیشتر استان تهران 41.2 درصد یا شاغل یا خواهان انجام کار بوده اند. نرخ مشارکت اقتصادی استان نسبت به فصل مشابه سال قبل 0.9 درصد افزایش یافته است.

نرخ مشارکت اقتصادی در بین مردان چندین برابر زنان بوده به طوری که در بین مردان 66.8 درصد و زنان 15.6 درصد بوده است که تفاوت وضعیت جنسیتی بازار کار را نشان می‌دهد.

بررسی نرخ بیکاری نشان می‌دهد که 7.5 درصد از جمعیت فعال استان تهران در تابستان 1402 بیکار بوده‌اند. این نرخ نسبت به فصل مشابه سال قبل 0.3 درصد افزایش یافته است.

نرخ بیکاری برای جوانان 18-35 ساله 12.9 درصد بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل 1.1 درصد افزایش یافته است.قابل ذکر است این تفاوت در تابستان 1402 نسبت به فصل مشابه سال قبل افزایش نشان می‌دهد.

محمد آذرپناه ، مدیر کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران در این باره بیان می کند که 300 هزار نفر کارجو در سطح استان تهران وجود دارد, در حالی که از سوی دیگر100 هزار فرصت شغلی وجود دارد که کارجویان از طریق آن می‌توانند مشغول کار شوند.

مدیر کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران با اشاره به اهمیت نهادهای مردمی اشتغال در اشتغال‌پذیری افراد می‌گوید: لزوم تحول در نهادهای اشتغال و کاریابی‌ها متناسب با بازار کار ضروری است. همه نهادها به ویژه کاریابی‌ها باید شیوه‌های نوین جست‌وجو و دستیابی به شغل را مورد توجه قرار دهند.

استناد وی در نیاز کارفرمایان به نیروی کار ماهر، وجود شهرک‌های صنعتی و بنگاه‌هایی است که به شدت خواهان نیروی کار هستند ولی نیروی مناسب را پیدا نمی‌کنند.

به گفته آذرپناه هم اکنون بخش اعظمی از دانش آموختگان بیکار هستند و امکان یافتن شغل مناسب خود را ندارند، از این رو برای نزدیک کردن کارجو و کارفرما از طریق زمینه سازی برای بسترهای اشتغال و استفاده از ابزارهای مناسب باید اقدام کرد.

مدیر کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران معتقد است بازار کار کشور دچار تغییرات ماهوی شده و سهم عمده‌ای از بازار کار به سمت و سوی تحولات جدید رفته است، به نحوی که در حال حاضر بیش از 300هزار نفر در سطح استان تهران جویای کار هستند ولی از سوی دیگر بیش از 100هزار فرصت شغلی بدون متقاضی وجود دارد که یکی از چالش‌ها و تغییرات جدید حوزه بازار کار برای بنگاه‌ها و مراکز اشتغال و کارآفرینی به شمار می رود.

به گزارش تسنیم، اینکه در استان ها کارفرمایان با معضل تأمین نیرو روبرو هستند, صرفاً‌ مشکل تهران نیست, در برخی از استان های دیگر هم وجود دارد. در حال حاضر در  استان ها تأمین نیروی کار برای کارفرمایان به معضل جدی تبدیل شده است, نمایندگان کارگری علت این موضوع را دستمزد پایین و دولت علت آن را کاهش نرخ بیکاری می داند.

ساعت کاری زیاد در طول روز و سختی کار در مقابل دستمزد پایین، باعث شده است که کارگران شاغل واحدهای تولیدی  پس از یک سال به سمت شغل های دیگر و با اولویت شغل های کاذب بروند از این رو بیشتر افرادی که مجبور به ترک کار از واحدهای تولیدی می شوند عنوان می کنند که حتی دستفروشی نیز درآمد به مراتب بیشتری از کارکردن در کارخانه ها و واحدهای تولیدی دارد.

آخرین رپورتاژ های منتشر شده

18 ارديبهشت 1403
20 فروردين 1403

آسمان مجازیقیمت آسمان مجازی لیست قیمت آسمان مجازی  نکات طراحی داخلی  نمونه کار طراحی دکوراسیون بهترین مهندس طراحی دکوراسیوننور پردازی ساختمان

بهترین تجربه ها در ویترینو

علاوه بر کسب اطلاعات بشتر، خدمات خود را تبلیغ کنید

     

© 2024 تمام حقوق این سایت برای ویترینو محفوظ است
کاری از ویدا علیپور

منوی سایت