چگونه کلایمرها جهان را تغییر دادند

افرادی که در دفاتر بلندمرتبه کار می کنند یا در آپارتمان های بلند زندگی می کنند هر روز از کلایمر استفاده می کنند. با این حال، تعداد بسیار کمی احتمالاً به این فکر می کنند که چگونه این ماشین ها به وجود آمدند و چگونه بر زندگی مدرن امروزی تأثیر گذاشتند و جهان را متحول کردند. کلایمرها چیزهای زیادی را برای ما ممکن کرده اند که ما آن را بدیهی می دانیم. قبل از استفاده گسترده از کلایمر، اکثر ساختمان ها حداکثر شش تا هفت طبقه داشتند و مردم زندگی نزدیک به زمین را ترجیح می دادند. افراد ثروتمندتر در طبقات پایین زندگی می کردند در حالی که افراد فقیر در طبقات بالاتر زندگی می کردند. اما آنچه امروز می بینیم کاملا برعکس است. مجلل ترین ساختمان های آپارتمانی بیش از 50 طبقه ارتفاع دارند و اکثر مردم آن از طبقه متوسط ​​به بالا یا نخبگان هستند.

تاریخچه کلایمر


اولین کلایمر توسط ارشمیدس ریاضیدان یونانی در 236 قبل از میلاد ساخته شد، پادشاه فرانسه لوئی پانزدهم یک کلایمر 1 طبقه در کاخ خود داشت که به "صندلی پرنده" معروف بود و با پایین کشیدن یک طناب کار می کرد. کلایمرها در دهه 1800 در طول انقلاب صنعتی محبوبیت پیدا کردند. استفاده از کلایمر در آن زمان به دلیل نیاز به مقادیر زیادی سوخت برای حمل و نقل افراد و مواد برای بهره برداری از معادن زغال سنگ به شدت افزایش یافت. این کار به دلیل استفاده از کلایمر در معادن آسان تر شد. با این حال، کلایمرهای اولیه چندین خطر ایمنی داشتند که به همین دلیل مردم همیشه در تردد با آنها مردد بودند. الیشا اوتیس، موسس شرکت Otis Elevator، اولین کلایمر ایمنی را در سال 1845 اختراع کرد. این کلایمر دارای یک ترمز ایمنی بود که حتی در صورت قطع شدن کابل ها می توانست از سقوط کلایمر جلوگیری کند.

کلایمر و "تحرک صعودی"


قبل از محبوب شدن کلایمرها، شرکت‌های ساختمانی به سازه‌هایی محدود می‌شدند که افراد بتوانند به راحتی با استفاده از پله‌ها بین طبقات رفت و آمد کنند. اگر کلایمرها محبوب نبودند و به طور گسترده مورد استفاده قرار نمی گرفتند، ساختمان های امروزی بلندتر از هفت تا هشت طبقه نبودند. این اختراع ترمز ایمنی خودکار است که امکان استفاده از کلایمر را در ساختمان های بلند فراهم کرد و راه را برای شگفتی های مدرن مانند برج خلیفه هموار کرد. استفاده گسترده از کلایمر نه تنها افق را تغییر داد، بلکه تأثیر اجتماعی و اقتصادی قابل توجهی داشت. ایجاد ساختمان های بلند امکان توسعه شهرها را فراهم کرد. زندگی در یک ساختمان برای تعداد زیادی از مردم و خانواده ها امکان پذیر شد. شهرهای زیادی مانند شانگهای وجود دارد. توکیو، دهلی و مکزیکوسیتی که هر کدام بیش از ده میلیون نفر جمعیت دارند. همچنین، طبقات بالای ساختمان‌هایی که قبلاً باید از طریق پله‌ها می‌توان به آن‌ها رسید و بنابراین برای طبقه ثروتمندتر جذابیت کمتری داشتند، امروزه عمدتاً توسط ثروتمندان ساکن هستند. افرادی که در سطوح پایین‌تر از ساختمان‌های آپارتمانی لوکس زندگی می‌کردند، به دلیل دسترسی آسان‌تر، به طبقه بالا رفته‌اند که صدای خیابان کمتر، نور بیشتر و چشم‌انداز بهتری را ارائه می‌دهد. همه اینها به دلیل افزایش استفاده از کلایمر است که طبقات بالای ساختمان هایی که زمانی محل خدمتکار بودند، امروزه مطلوب ترین محل اقامت هستند. از آن زمان به بعد دنیای مدرن کلایمرها تکامل یافته است. افرادی که در سطوح پایین‌تر از ساختمان‌های آپارتمانی لوکس زندگی می‌کردند، به دلیل دسترسی آسان‌تر، به طبقه بالا رفته‌اند که صدای خیابان کمتر، نور بیشتر و چشم‌انداز بهتری را ارائه می‌دهد. همه اینها به دلیل افزایش استفاده از کلایمر است که طبقات بالای ساختمان هایی که زمانی محل خدمتکار بودند، امروزه مطلوب ترین محل اقامت هستند. از آن زمان به بعد دنیای مدرن کلایمرها تکامل یافته است. افرادی که در سطوح پایین‌تر از ساختمان‌های آپارتمانی لوکس زندگی می‌کردند، به دلیل دسترسی آسان‌تر، به طبقه بالا رفته‌اند که صدای خیابان کمتر، نور بیشتر و چشم‌انداز بهتر را ارائه می‌دهد. همه اینها به دلیل استفاده روزافزون از کلایمر است که طبقات بالای ساختمانهایی که زمانی محل خدمتکار بودند، امروزه مطلوب ترین محل اقامت هستند. از آن زمان به بعد دنیای مدرن کلایمرها تکامل یافته است.

کلایمر به افراد مسن و ناتوان کمک کرده است


این یکی از مزایای عمده ای است که کلایمرها به دنیا ارائه کرده اند. آنها طبقات بالای خانه ها و ساختمان ها را برای افراد مسن و معلول جسمی قابل دسترس ساخته اند. کلایمرها به آنها این فرصت را داده اند که به طور مستقل و ایمن بین طبقات ساختمان تردد کنند که در غیر این صورت ممکن نبود. امروزه افراد معلول جسمی و سالخورده می توانند آزادانه مانند افراد جوان و سالم در مراکز خرید، ادارات و سایر ساختمان ها تردد کنند. با استفاده روزافزون از کلایمرهای مسکونی، جابجایی آنها در داخل خانه نیز بسیار آسان شده است. کلایمرها تاثیر بسزایی در دنیای مدرن داشته اند. اما امروزه وقتی با کلایمرها سفر می کنیم، توجه و قدردانی زیادی به این موضوع نداریم که چگونه آنها زندگی ما را آسان تر و بسیار راحت تر از قبل کرده اند.

آخرین رپورتاژ های منتشر شده

آسمان مجازیقیمت آسمان مجازی لیست قیمت آسمان مجازی  نکات طراحی داخلی  نمونه کار طراحی دکوراسیون بهترین مهندس طراحی دکوراسیوننور پردازی ساختمان

بهترین تجربه ها در ویترینو

علاوه بر کسب اطلاعات بشتر، خدمات خود را تبلیغ کنید

     

© 2024 تمام حقوق این سایت برای ویترینو محفوظ است
کاری از ویدا علیپور

منوی سایت