دکتر صادق زیبا کلام/"فساد اقتصادی در ایران صد برابر هند، ژاپن، برزیل و آمریکاست"؟؟

دکتر صادق زیباکلام استاد دانشگاه تهران خطاب به مدیرمسئول روزنامه کیهان  گفت فساد اقتصادی در این کشور صد برابر ترکیه، مالزی، هند، ژاپن، برزیل و آمریکاست.

به گزارش ویترینو به نقل از روزنامه «شرق» ؛دکتر صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران طی نامه ای خطاب به حسین شریعتمداری مدیرمسئول روزنامه «کیهان» که او را متهم به دفاع از "حقوق‌های نجومی مدیران کشور" کرده بود، نوشت: "به‌واسطه آن‌همه علاقه‌تان به محرومان و پابرهنه‌ها، بنده توقع داشتم یک‌بار هم که شده از خودتان می‌پرسیدید که چرا یک‌صدم فساد اقتصادی که در کشور ما وجود دارد در هند، ژاپن، برزیل، آمریکا، ترکیه، مالزی و... وجود ندارد؟".

وی افزود: "جناب‌عالی که یک عمر است پرچم عدالت‌خواهی و حمایت از محرومان، مستضعفان و پابرهنه‌ها را به اهتزاز درآورده‌اید و جلودار مبارزه با مفاسد اقتصادی، رانت‌خواری، ویژه‌خواری، متجاوزان به بیت‌المال، آقازادگی، مرفهین بی‌درد، بی‌دردهای مرفه، عافیت‌طلبان و ستون پنجم دشمن هستید، آن بود و هست که لااقل یک‌بار از خودتان می‌پرسیدید که چرا این‌همه در کشور ما مفاسد اقتصادی موج می‌زند؟".

او در ادامه با اشاره به پرونده حقوق‌های نجومی مدیران دولتی که این روزها در رسانه‌ها مطرح شده از شریعتمداری پرسیده است: "چرا رسانه‌های اصولگرا درصدد کشف این حقیقت نیستند که داستان پرداختن چنین حقوق‌هایی از چه زمانی آغاز شده است؟ آیا این پرداخت‌ها از زمان روی‌کارآمدن دولت یازدهم شروع می‌شود یا قبل از آن هم بوده؟".

این تحلیلگر سیاسی همچنین خاطرنشان کرده است: "ریشه همه این مصیبت‌ها بازمی‌گردد به حاکمیت اقتصاد ناکارآمد دولتی بر کشور. در جوامع دیگر حدود و ثغور بخش دولتی و خصوصی‌شان مشخص است؛ بخش دولتی قوانین و مقررات خاص خودش را دارد و بخش خصوص هم همین‌طور، مرز میان این دو حوزه هم تا حدود زیادی مشخص است؛ اما در نظام اقتصادی ما تنها چیزی که وجود ندارد شفافیت و حدود و ثغور مرزبندی‌هاست".

به گفته او "اگر دولت از فساد می‌بایستی اطلاع می‌داشته، در آن صورت آیا مجلس اصولگرا که «در رأس امور کشور» قرار داشت نمی‌بایستی علم و اطلاع می‌داشته؟ آیا دیوان محاسبات، این همه دستگاه‌های عریض و طویل نظارتی و بالاخره رسانه‌های کشور نمی‌بایستی اطلاع می‌داشتند؟ یا نه، فقط دولت روحانی می‌بایستی مطلع می‌بوده؟".

از دیدگاه وی با وجود "این همه هم دستگاه‌های بازرسی، نظارتی، حراستی، حفاظتی، اطلاعاتی و امنیتی" در ایران، "شتر با بارش در روز روشن در اینجا غیب می‌شود"، "مدیرانی که نخستین شرط ورودشان به نظام برخورداری از یک حداقل ایمان و اعتقادات اسلامی است، یکباره معلوم می‌شود که صدها نفر از آنان سال‌ها بوده که حقوق‌های آن‌چنانی دریافت می‌کرده‌اند" و "از ساحل دریا گرفته تا جنگل، مرتع، هوا، کوه و بیابان «تغییر کاربری» پیدا کرده و خرید و فروش می‌شوند".

نظرات (۳)


نظارت می لنگه

و کسای که نظارت می کنن اصلا پا ندارن


سلام
خوشحال میشم در انجمن ما عضو بشید
توضیحاتش در سایتم قرار داره
ممنون


اووونا خودشون میبینن ولی ب رو نمیارن

ارسال نظر

کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">