رصد بزرگترین ماه 70 سال گذشته در 24 آبان!!؟

ماه قرار است تا چند روز آینده در بزرگترین اندازه ممکن در آسمان شب دیده شود، حالتی که ابرماه شهرت دارد و طی آن ماه به نزدیک ترین فاصله خود از زمین خواهد رسید.

گزارش ویترینو؛خیلی‌ از دوستداران آسمان شب این روزها در حال آماده کردن خود برای رصد و عکاسی از بزرگترین ابرماه هستند که در تقریبا 70 سال می‌توان آن را مشاهده کرد. این ابرماه در تاریخ 24 آبان، 14% بزرگتر و 30% روشن‌تر از یک ماه کامل معمولی دیده می‌شود. چرا که در این تاریخ ماه در مدار بیضوی خود به دور زمین، به نزدیکترین فاصله خود تا ما رسیده است.

پدیده ابرماه در طول یک سال چند بار رخ می‌دهد و به حالتی گفته می‌شود که ماه به فاصله مداری‌ نزدیک‌تر از فاصله معمولش از زمین می‌رسد. در واقع برای سال 2016 سه ابرماه ثبت شده‌است که یکی از آنها در 16 اکتبر رخ داد و دو ابرماه دیگر در 14 نوامبر و 14 دسامبر مشاهده خواهند شد. با این همه ماه 14 نوامبر، برابر 24 آبان، بزرگترین این سه ابرماه خواهد بود،‌ زیرا در این تاریخ ماه که برای دو ساعت در وضعیت حضیض قرار دارد، نقطه‌ای از مدار بیضوی ماه که کمترین فاصله را تا مدار زمین دارد، کامل خواهد شد. این نقطه نسبت به نقطه اوج 48 هزار کیلومتر به زمین نزدیک‌تر است،‌از این رو زمانی که ماه در این نقطه قرار می‌گیرد، 14 درصد بزرگتر و 30 درصد درخشانتر دیده می‌شود. اگر شب چهاردهم ماه قمری، با حضیض مداری ماه در یک زمان اتفاق بیفتد، ماه بزرگتر از هر زمانی به نظر می‌رسد که به آن ابرماه گفته می‌شود.

بهترین زمان برای دیدن و به خصوص عکس‌برداری از این ابرماه به هنگام طلوع آن از سمت شرق است. چرا که به دلیل خطای انسانی و اینکه ماه در پس‌زمینه اشیای آشنایی چون کوه و درخت قرار می‌گیرد، بزرگتر از آن چیزی که هست به نظر خواهد رسید.برای رصد این ابرماه بهتر است از نور مناطق شهری فاصله بگیرید.

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">