۳۵۶ مطلب در مرداد ۱۳۹۵ ثبت شده است

سلیمی: قرار ما المپیک 2020//صحبت های بهداد سلیمی را از دست ندهید!!!

بهداد سلیمی پس از آنکه توانست رکورد جهان و المپیک را در یک ضرب بزند، در دو ضرب حرکاتش به طور بسیار عجیب و مشکوکی مورد تایید هیات ژوری قرار نگرفت تا به نوعی مدال طلایی که در مشتش بود را از وی بگیرند. صحبت های بهداد سلیمی را از دست ندهید.

هک سایت جهانی وزنه برداری،حق خوری از بهداد سلیمی،اخبار ورزشی،المپیک ریو2015

گزارش ویترینو به نقل از "ورزش سه" ؛ "مطمئنا تلخ ترین صحنه المپیک 2016 برای ایرانی ها لحظه ای است که بهداد سلیمی موفق شد در حرکت دو ضرب وزنه را بالای سر ببرد و با سه چراغ سفید مواجه شد اما هیات ژوری این حرکات را تایید نکردند تا به نوعی بزرگترین حق خوری برای بهداد سلیمی و البته ایرانی ها اتفاق بیفتد. اتفپشت اقی که واکنش اقشار مختلف مردم، ستاره های هنر و ورزش و حتی سیاستمداران را در پی داشت. حال ایرانی ها همه بهداد سلیمی هستند تا بتواند حقش را 4 سال دیگر در المپیک 2020 توکیو بگیرد.

بهداد سلیمی در گفت و گو با "ورزش سه"، درباره المپیک، ناداوری و برخورد مردم بعد از ورودش به ایران صحبت کرد. این گفت و گو را از دست ندهید.

المپیک خوب نبود
راستش را بخواهید المپیک اصلا برای من خوب نبود، همه دیدند حق من را چگونه خوردند و نمی دانم دراین مورد چه بگویم، طبیعتا اصلا المپیک خوبی برای من نبود و نتوانستم به هدفم برسم.

می خواستم با دو حرکت قهرمان شوم
راستش را بخواهید من به دلیل مصدومیت زانویم می خواستم با مهار وزنه 245 و سپس 252 مدال طلایم را تضمین کنم، چرا که با حرکت سوم احتمال تشدید مصدومیت زانویم زیاد بود و نمی خواستم به آنجا کشیده شود، بدن خودم را به خوبی می شناختم و نمی خواستم روی زانویم ریسک کنم.

حق خوری واضح بود
همانگونه که همه دیدند حق خوری واضح بود، ما هرچه می گفتیم چه خطایی به ما داده اید تنها جوابی که می شنیدیم " متاسفم" بود. من و آقای انوشیروانی نزد آقای آیان رفتیم و ایشان می گفت من می دانم حق با شماست ما نمی توانم کاری کتم. من نمی دانم رئیس فدراسیون جهانی می داند و کاری نمی کند چه کسی بایدکاری را انجام بدهد.

یزدانی را به خوبی درک می کنم
چند دقیقه پیش رضا یزدانی کشتی گیر کشورمان نیز بازهم با رای داور شکست خورد، در حالی که حق با ایران بود. من به خوبی حس و حال او را درک می کنم. به نظر من باید کرسی های بین المللی حساس و قوی را برای کشورمان ایجاد کنیم، موضوعی که اکنون کمبودش باعث این اتفاقات می شود.

از مردم، دکتر روحانی و دکتر ظریف ممنونم
بعد از اینکه به ایران آمدم برخوردها با من عالی بود، مردم بهترین قاضی ها هستند و همه اتفاقات را به ریز رضد می کنند. ممنونم از آنها که من را حمایت کردند و این موضوع تلخ را کمی برایم قابل هضم کردند. از پیام های آقایان روحانی و ظریف ممنونم که نشان داد دولت و این مملکت تا چه اندازه برایش ورزشکاران اهمیت دارند و این پیام ها برای من بسیار ارزشمند بود.

قرار ما المپیک  2020!
من تصمیم داشتم پس از اینکه طلا را در المپیک بگیرم از وزنه برداری خداحافظی کنم اما این اتفاق نیفتاد. می مانم و حقم را می گیرم. تمام تلاشم را خواهم کرد تا در المپیک بعدی این اتفاق را جبران کنم، من حقم را بازهم می گویم باید از آنها بگیرم.

تاریخ انتشار: ۹۵/۰۵/۳۱ | مجله ویترینو | ۱ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰

المپیک ۲۰۱۶ ریو؛ داور سر رضا یزدانی را بُرید//سرقت سومین مدال از کاروان ایران!!

المپیک 2016 ریو پایان تلخی برای ایرانی‌ها داشت و رضا یزدانی کشتی‌گیر پرامید وزن 97 کیلوی ایران با حق‌کشی آشکار تیم داوری پیروزی مقابل حریف آذربایجانی را با شکست عوض کرد.

المپیک 2016 ریو،اخبار ورزشیفکشتی ازاد،شکست ناعادلانه رضایزدانی مقبال حرف روس

گزارش ویترینو به از سایت نود ؛ کاپیتان تیم ملی کشتی آزاد ایران در اولین دیدار خود "بلوک‌باشی" از ترکیه را با امتیاز فنی ۱۰ -  صفر شکست داد و راهی مرحله بعد شد.

یزدانی در مرحله بعد مقابل "ختاک گاسیموف" نماینده روس جمهوری آذربایجان ۲ - یک باخت. در وقت نخست این مبارزه یزدانی بر خلاف جریان مبارزه از داور اخطار گرفت و یک امتیاز از دست داد. در ادامه یزدانی موفق شد با زیرگیری حریف را پس از یک کش و قوس خاک کند اما در کمال ناباوری در حالیکه داور وسط ۲ امتیاز به یزدانی داد اما رییس تشک پس از بازبینی فیلم و در حالیکه کاملا مشخص بود نمی‌خواهد یزدانی در این مبارزه به برتری برسد از دادن امتیاز به یزدانی خودداری کرد و بواسطه رد شدن اعتراض یزدانی یک امتیاز دیگر به گازیموف داده شد تا کشتی ۲-۰ شود.

این اقدام رییس تشک با اعتراض شدید خادم و توکلیان همراه بود و او با بیان اینکه زانوی حریف یزدانی به تشک خورده است شدیدا نسبت به حق خوری اعمال شده اعتراض کرد.

یزدانی در وقت دوم یک امتیاز روی کم کاری حریف گرفت و گازیموف در حالی که در این کشتی حتی یک زیر هم نگرفت و فقط دفاع می‌کرد، پیروز مسابقه شد.

با توجه به صعود ختاک گازیموف آذربایجانی به دیدار فینال وزن ۹۷ کیلوگرم کشتی آزاد المپیک، رضا یزدانی این شانس را پیدا کرد تا در مرحله شانس مجدد و برای رسیدن به مدال برنز تلاش کند.

تاریخ انتشار: ۹۵/۰۵/۳۱ | مجله ویترینو | ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰

اتفاق ویژه؛ عملکرد فوق‌العاده تکواندوی آذربایجان با مهماندوست//عملکرد ضعیف تکواندو ایران!!

کاروان تکواندوی ایران یک المپیک فاجعه‌بار را پشت سرگذاشت. به جز مدال برنز کیمیا علیزاده در بخش بانوان، سه تکواندوکار مرد ایران به نیمه نهایی هم نرسیدند. این، بدترین نتیجه تاریخ تکواندوی ایران در المپیک بود.

حذف فرزان عاشورزاده از المپیک 2016 ریو،المپیک ریو 2016 ،اخبار ورزشی،عملکرد ضعیف کاروان تکواندو در المپیک ریو

گزارش ویترینو به نقل از نود ؛  فرزان عاشورزاده قهرمان جهان و نفر اول دنیا در وزن اول، در همان مبارزه اول مقابل نماینده گمنام مغرب در ثانیه پایانی مغلوب شد و از دور رقابت‌ها کنار رفت. مهدی خدابخشی قهرمان جهان و نفر دنیا در وزن ۸۰ کیلوگرم هم در مسابقه دوم به میلاد بیگی ورزشکار ایرانی تیم آذربایجان باخت و بعد از باخت این ورزشکار در نیمه‌ نهایی، حذف شد.

شنبه شب سجاد مردانی آخرین امید ایران برای کسب مدال هم به نماینده نه چندان مطرح بریتانیا باخت و با شکست این ورزشکار مقابل "رادیک عیسی‌اف" از آذربایجان با المپیک وداع کرد. 

در دروه‌ای که تیم تکواندوی مردان ایران نمایش نا امیدکننده‌ای داشت، تیم آذربایجان با هدایت یک مربی ایرانی فوق‌العاده بود. رضا مهماندوست سرمربی سابق تیم ملی ایران و چهره مغضوب پولادگر رئیس فدراسیون، با تیمی ۴ نفره،‌ ۳ مدال کسب کرد. "رادیک عیسی‌اف" در وزن مثبت ۸۰ کیلوگرم در نیمه نهایی "چو" از بریتانیا که سجاد مردانی را برده بود، شکست داد و به فینال رسید. این ورزشکار آذربایجانی در فینال نمیانده کشور نیجر را شکست داد و اولین مدال طلای کاروان آذربایجان را کسب کرد. 

پیش از این هم "پاتیمات آباکارف" نماینده وزن منفی ۴۹ کیلوگرم آذربایجان در بخش زنان به مدال برنز رسید. میلاد بیگی در منفی ۸۰ کیلوگرم هم بعد از حذف کردن مهدی خدابخشی به مدال برنز رسید. 

تیم تکواندوی آذربایجان با هدایت رضا مهماندوست بهترین نتایج تاریخ این کشور در المپیک را در المپیک ریو ثبت کرد.

تاریخ انتشار: ۹۵/۰۵/۳۱ | مجله ویترینو | ۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰

40 چاقو در معده بیمار هندی//باورکردنی نسیت!!+ویدئو

تیمی از جراحان در هند در عمل جراحی 5 ساعته 40 چاقوی فلزی را از معده بیماری که میلی غیرقابل کنترل به خوردن چاقو دارد، بیرون آوردند.

گزارش ویترینو به نقل از پرس تی وی ؛ این مرد 42 ساله که نامش فاش نشده است، پس از شکایت از شکم درد و ضعف، به بیمارستان شهر گورداسپور در ایالت پنجاب در شمال هند منتقل شد.

پزشکان وقتی نتیجه سونوگرافی از معده این مرد را دیدند متحیر شدند؛ چرا که در معده وی ده‌ها چاقو وجود داشت.

این چاقوها طی بیش از دو ماه گذشته بلعیده شده بودند، زیرا بیمار از «مزه آنها خوشش آمده بود».

دکتر جیتیندِر مالهوترا، مدیر بیمارستان، مورد این مرد را تکان دهنده‌ترین موردی دانسته که در زندگی حرفه‌ای 20 ساله‌اش دیده است.

دکتر مالهوترا گفت: «هنگامی که تشخیص را آغاز کردیم. از فهمیدن علت درد متحیر شدیم. یک سونوگرافی انجام دادیم که نشان داد توده‌های سرطان مانندِ جامدی در معده او وجود دارد. سپس بیمار به ما گفت که میلی غیرقابل کنترل به خوردن چاقو دارد. آنچه شگفت آور است این است که او در دو ماه گذشته چاقو بلعیده است.»

بر اساس گزارش‌ها، حال عمومی بیمار پس از عمل جراحی موفقی که داشته، خوب گزارش شده و قرار است طی چند روز آینده از بیمارستان مرخص شود.

پیشنهاد ما مشاهده ویدئو می باشد که شگفت انگیز و باور کردنی نیست ، برای مشاهده ویدئو بر روی علامت کلیک کنید...


تاریخ انتشار: ۹۵/۰۵/۳۱ | مجله ویترینو | ۳ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰

ماجرای کودک 6 ساله که برای نجات مادرش از تجاوز کشته شد//بسیاردردناک است!!!+عکس

یک کودک 6 ساله در آفریقای جنوبی، در حالی که سعی داشت مادرش از دست یک متجاوز نجات دهد، کشته شد.
ماجرای کودکی که برای نجات مادرش از تجاوز کشته شد،اخبار حوادث،اخبار روز،اخبارجنجالی
گزارش ویترینو به نقل از العالم ؛ روزنامۀ انگلیسی ایندیپندنت، نوشت در پیِ تأخیر اتوبوس مدرسۀ پسری 8 ساله به نام "تابیسو"، مادرش "زیگموتو گارسکیپ" او را به همراره پسر دومش "کوتلوانو" که تنها 6 سال داشت، پیاده به مدرسه برد. در راه مدرسه، مردی به آن زن حمله کرد و سعی کرد پول هایش را بدزدد، اما زن حاضر نشد به او پول بدهد، به همین سبب، سارق  سعی کرد به او تجاوز کند. پسر 6 ساله جیغ کشید و سعی کرد مرد را بزند تا بتواند مادرش را نجات دهد.
در این حال، مادر، به همراه پسر 8 ساله به سمت جاده حرکت کرد تا از مردم کمک بخواهد، اما هیچ کس به کمک او نیامد و وقتی او نزد پسرش برگشت متوجه شد که مردِ متجاوز، پسرش را خفه کرده و با شیشۀ یک بطری خالی گردنش را بریده بود.
پلیس آفریقای جنوبی، این جنایتکار 32 ساله را بازداشت کرد و او را به دادگاه سپرد.
ساکنان محلی، ضمن برگزاری تظاهرات، اشد مجازات را برای این جنایتکار خواستار شدند.
تاریخ انتشار: ۹۵/۰۵/۳۱ | مجله ویترینو | ۳ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰

حال گیری آلمان از گردشگران پر رویِ اماراتی//حتما بخوانید!!!+عکس

گردشگر اماراتی که با تمسخر قوانین آلمان در حال خوش گذراندن بودند، با واکنشی از سوی پلیس آلمان رو به رو شدند که انتظار آن را نداشتند.

گردشگران پرروی اماراتی،اخبار روز،اخبار گردشگری

گزارش ویترینو به نقل از العالم ؛ چهار گردشگر اماراتی با سرعتی جنون آمیز از دوربین سرعت سنج پلیس آلمان در شهر "ارشنبرگ" در ایالت "باواریا" عبور کرده بودند، سرعت این خودرو 193 کیلومتر در ساعت بود در حالی که حداکثر سرعت در جاده ای که این گردشگران از آن می گذشتند، 100 کیلومتر می باشد.
نکتۀ عجیب  آن است که این گردشگران که برای گذراندن تعطیلات تابستانی آمده بودند با این که دوربین سرعت سنج را دیدند نه تنها سرعتشان را کم نکردند بلکه بر سرعت خود افزودند و با علامت پیروزی به دوربین لبخند زدند. 
اما خوشحالی این 4 اماراتی چندان دوام نیاورد؛ چون وقتی خودروی اجاره ای خود را پس داده و راهی فرودگاه شدند تا آلمان را ترک کنند، پلیس منتظرشان بود و آنان را وادار کرد پیش از ترک آلمان، 1236 یورو جریمه بدهند.

تاریخ انتشار: ۹۵/۰۵/۳۱ | مجله ویترینو | ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰

بیرون کردن زن مسلمان از سالن تبلیغات ترامپ!!! +ویدیو

زنی مسلمان از سالن تبلیغات دونالد ترامپ نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کمی پیش از آغاز سخنرانی وی بیرون رانده شد.

گزارش ویترینو به نقل از العالم ؛ این زن مسلمان به نام " رُز حامد " خودکارهایی که روی آن کلمه " صلح " چاپ شده بود، در میان حضار سالن تبلیغات ترامپ در شهر شارلوت ایالت کارولینای شمالی توزیع می کرد که نیروهای امنیتی به همین علت وی را بیرون کردند. 
روزنامه انگلیسی ایندیپندنت به نقل از رز گزارش داد: نیروهای امنیتی به من گفتند که باعث ترس و وحشت می شوم، ولی ادعای آنها درست نیست و برخورد آنها نشان می دهد که با مسلمانان تبعیض آمیز برخورد می کنند. 
رز حامد 56 ساله مجبور شد در خارج سالن بماند و خودکارهای خود را که به شکل گُل بود و روی آن کلمه صلح به زبان عربی نوشته شده بود، میان افرادی دیگر توزیع کند.

پیشنهاد ما مشاهده ویدئو می باشد برای مشاهده ویدئو بر روی علامت کلیک کنید...

تاریخ انتشار: ۹۵/۰۵/۳۱ | مجله ویترینو | ۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۱

پژوهشگران برای نخستین بار بخشی از بینایی موش‌ های کور را باز گرداندند!!!+عکس

پژوهشگران دانشگاه استنفورد برای نخستین بار موفق به بازیابی بخشی از بینایی موش‌هایی شدند که در اثر بیماری مشابهی به آب‌سیاه، بینایی خود را از دست داده بودند.

گزارش ویترینو به نقل از زمیت؛گروهی از پژوهشگران دانشگاه استنفورد، با جمع‌آوری تعدادی موش کور، تحقیقات خود را در جهت یافتن درمانی برای بیماری مشابه آب‌سیاه در آنها، آغاز کردند. در پایان آزمایشات، این موش‌ها بخشی از بینایی خود را باز یافتند، تا به این ترتیب دانشمندان برای نخستین بار "چند جنبه‌ی کلیدی از بینایی پستانداران" را بازیابی کرده باشند. در حدود ۷۰ میلیون نفر در سراسر دنیا به بیماری آب‌سیاه مبتلا هستند و در حال حاضر درمانی برای آن وجود ندارد. عصب بینایی در مبتلایان به این بیماری از بین رفته است، به این مفهوم که آسه‌های مرتبط با سلول‌های گانگلیون شبکیه‌ی آن‌ها از بین رفته یا دچار صدمه شده است.

به طور خلاصه، سلول‌های گانگلیونی، مسئول پردازش آنچه که می‌بینیم، هستند و تصاویر را به مغز ارسال می‌کنند. بنابراین می‌توانید آسه‌ها را که سلول‌های عصبی باریکی به طول ۶ تا ۸ اینچ (۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر) هستند، به عنوان سیم‌های رابط بین چشم‌ها و مغز تصور کنید. اما خبر بد این است که این آسه‌ها در انسان‌های بالغ (و ظاهرا در موش‌ها) احیا نمی‌شوند، بنابراین پژوهشگران تصمیم گرفتند تا راهی برای رویش مجدد آن‌ها بیابند.

آنها برای دستیابی به هدف خود چند تکنیک مختلف را بکار گرفتند. اولین تکنیک شامل پوشاندن چشم با وضعیت خوب موش و و قرار دادن چشم با وضعیت بد آن در معرض "تحریک بصری کنتراست بالا"، به خصوص یک شبکه‌ی سیاه و سفید متحرک بود. آنها همچنین از مواد شیمیایی نیز برای فعال‌سازی مجدد گذرگاه mTOR، برهم کنش مولکولی جهت بهبود رشد در سلول‌های گانگلیونی، استفاده کردند.

بکارگیری این تکنیک‌ها بصورت جداگانه، منجر به تفاوت زیادی نشد، اما دانشمندان دریافتند که ترکیب هر دوی آنها منجر به رشد شمار قابل توجهی از آسه‌ها ظرف سه هفته شده است. وقتی به این موش‌ها تصویری از یک دایره‌ی در حال گسترش (موش‌ها این تصویر را به عنوان پرنده‌ای که در حال نزدیک شدن است، تصور می‌کنند)، در حین پوشیده بودن چشم سالمشان، نشان داده شد، آن‌ها جهت یافتن پناهگاهی، گریختند.

اما با این حال راه زیادی تا بازیابی کامل بینایی انسان باقی مانده است. اعضای این تیم می‌گویند که موش‌های تحت آزمایش آنها هنوز هم در تست‌هایی که نیازمند توان بصری بالاتری است، موفق عمل نمی‌کنند. بعنوان مثال برخی از آنها بر روی پرتگاهی دانشمندان ساخته بودند، قدم گذاشته‌اند. آنها برای درمان آب‌سیاه در انسان‌ها، کماکان باید راهی برای رویش آسه‌های بیشتر بیابند.

تاریخ انتشار: ۹۵/۰۵/۳۱ | ویترینو1 | ۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰

دلیل اصلی بروز بیماری سفر کشف شد!!!+عکس

احتمالا در مسافرت‌های طولانی با ماشین به خصوص در دوران خردسالی دچار نوعی تهوع شده‌اید که لذت تماشای مسیر را از شما گرفته باشد. اگرچه این اتفاق خیلی خوشایند نیست، اما در حقیقت بدن واکنش طبیعی خود را به این ماجرا نشان می‌دهد.

گزارش ویترینو به نقل از زمیت ؛تحقیقات جدید نشان داده که بیماری سفر یا بیماری ماشین گرفتگی که در سفرهای طولانی مدت با ماشین برای فرد رخ می‌دهد، نوعی واکنش طبیعی مغز است. در حقیقت مغز مسافرت را با عوارض مسموم شدن مشابه‌سازی می‌کند و واکنشی مشابه آن نشان می‌دهد.

زمانی که شما داخل ماشین در حال حرکت هستید، مغز با تغییر مداوم و با سرعت مکان نمی‌تواند خود را هماهنگ کند. مسمومیت نیز همراه با سرگیجه است و در انتها حالت تهوع برای خروج سم از بدن به فرد دست می‌دهد. مغز در زمان مسافرت با مشابه‌سازی مسمویت، فرد را دچار تهوع می‌کند.

ولی چرا مغز انسان چنین اشتباهی می‌کند؟ دانشمندان عقیده دارند که مسافرت با ماشین، اتوبوس یا قطار برای انسان به خصوص خردسالان تازگی دارد، چرا که این وسایل نقلیه در مقایسه با تاریخچه‌ی زندگی انسان‌ها جدید به حساب می‌آیند. برای تطابق مغز با چنین پدیده‌هایی به سال‌های زیادی وقت نیاز است.

اگرچه شما در داخل ماشین در حال جابه‌جا شدن هستید اما بدن شما به صورت ثابت داخل وسیله نقلیه قرار گرفته است. بنابراین مغز شما در حال تجربه‌ی یک حرکت است.

دستگاه دهلیزی درون گوش حس حرکت‌های چرخشی یا خطی را به مغز ارسال می‌کند. وقتی شما در ماشین قرار دارید در حقیقت در حال حرکت هستید بنابراین دستگاه دهلیزی حس حرکت را به مغز منتقل می‌کند. از طرف دیگر شما بدون حرکت داخل ماشین نشسته‌اید. مغز این پارادوکس را به خوبی تحلیل نمی‌کند.

در این بین تالاموس وظیفه‌ی کنترل و هماهنگی بین پیام‌‌های حسی دریافتی را دارد. مسمومیت تشخیص تالاموس در چنین شرایطی است و به همین دلیل دچار حالت تهوع می‌شوید.

دانشمندان در این مورد می‌گویند:

وقتی مغز در موقعیتی جدید و گیج‌کننده قرار می‌گیرد، فرمان مریضی می‌دهد. در نتیجه دچار بیماری مسافرت خواهیم شد و مغز مدام موقعیت مسمومیت را شبیه‌سازی می‌کند.

در چنین شرایطی نگاه کردن به بیرون حال فرد را بهتر کرده و به مغز حس حرکت را منتقل می‌کند. اما در شرایطی که شما در حال خواندن کتاب یا کارهای دیگر باشید، احتمالا دچار حالت تهوع خواهید شد.

معمولا در مسافرت‌ها، راننده دچار این حالت نمی‌شود، چرا که وی به طور مداوم به بیرون نگاه می‌کند و حواسش به جاده است. بنابراین حس حرکت همیشه به مغز دست می‌دهد.

براساس تحقیقات انجام شده می‌توان با گوش دادن به موزیک در حین مسافرت و خوردن غذای سبک و سرشار از پروتئین احتمال بروز بیماری سفر را کم کرد. به هر حال بالاخره دانشمندان علت بیماری ماشین‌گرفتگی را پیدا کردند.

تاریخ انتشار: ۹۵/۰۵/۳۱ | ویترینو1 | ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰

رونمایی از نخستین هواپیمای ساخته شده با پرینت سه‌ بعدی توسط ایرباس !!!+عکس

چندی پیش کمپانی ایرباس از نخستین هواپیمای ساخته شده با فناوری چاپ سه‌بعدی رونمایی کرد.


گزارش ویترینو به نقل اززومیت؛البته این هواپیما کوچک و بدون سرنشین است و نمی‌توان آن را به عنوان یک هواپیمای کاربردی قلمداد کرد، ولی این هواپیما پرواز آزمایشی خود را با موفقیت به انجام رسانده و مسلما نویدبخش ساخت هواپیماهای بسیار بزرگتر در مقیاس سه‌بعدی خواهد بود.


آیا چیزی وجود دارد که امکان ساخت آن با فناوری چاپ سه‌بعدی وجود نداشته باشد؟ از کپی‌های واقع‌گرایانه‌ی مردهای یخی که مدت بسیار زیادی پیش مرده‌اند، تا تمامی بخش‌های قلب انسان. به نظر می‌رسد که شاید آسمان تنها محل محدود برای استفاده از این فناوری باشد. اما واقعیت این است که آسمان دقیقا همان جایی است که سازه‌ی شگفت‌انگیز سه‌بعدی در آینده آن را تسخیر خواهد کرد. کمپانی هواپیماسازی ایرباس به تازگی از اولین هواپیمای ساخته شده با چاپ سه‌بعدی در جهان پرده برداشته که پروسه‌ی ساخت آن ۴ هفته طول کشیده است.

 هواپیمایی که ثور (Thor) نامیده شده، یک هواپیمای از نوع پروانه‌دار است که تنها ۴ متر (۱۳ فوت) طول داشته و وزن آن نیز کمتر از ۲۱ کیلوگرم است. فقط عناصر الکتریکی در درون هواپیما ساخته شده از چاپ سه‌بعدی نیستند و غیر از آنها هر چیز دیگری در این هواپیما از بال‌ها تا بدنه‌ی آن همگی محصول چاپ سه‌بعدی هستند.

دتلو کانیگورسکی (Detlev Konigorski)، توسعه ‌دهنده‌ی سرپرست پروژه‌ی ثور برای ایرباس در نمایشگاه بین المللی هوا و فضا و نمایشگاه هوایی در فرودگاه شونفلد جنوبی در برلین، بر پایه‌ی گزارش پایگاه Gadgets 360 می‌گوید:

این یک آزمایش است برای پی بردن به اینکه ما با تکنولوژی چاپ سه‌بعدی چه سازه‌هایی را می‌توانیم تولید کنیم. می‌خواهیم دریابیم که آیا می‌توان از چاپ سه‌بعدی، نه تنها برای ساخت قطعات منحصر به فرد، بلکه برای ساخت کل یک سیستم نیز استفاده کرد یا خیر.

 جدا از اینکه این هواپیمای کوچک صرفا یک مدل جالب با مقیاس کوچک از یک هواپیما است، باید اشاره کنیم که هواپیمای بدون سرنشین کوچک که با کنترل از راه دور هدایت می‌شود، توانسته است با موفقیت به پرواز در آید. پرواز آغازین ثور در نزدیکی هامبورگ در ماه نوامبر گذشته انجام شد که در آن، مهندس ارشد پروژه گونار هاسه (Gunnar Haase ) از روی زمین و با کنترل از راه دور هدایت هواپیما را بر عهده داشت.

 در حال حاضر، این وسیله بیشتر از اینکه شبیه یک هواپیما باشد، به صورت یک هواپیمای بدون سرنشین یا پهپاد به شما می‌رود. با این حال، آن را به عنوان یک نقطه‌ی شروع برای ساخت سایر ایده‌های هواپیمایی از طریق پرینت سه‌بعدی قلمداد می‌کنند. در ماه گذشته، ایرباس حق انحصاری اختراع یک فرایند چاپ ‌سه‌بعدی  با توانایی پرینت یک هواپیما به طور کاملا کاربردی و عملیاتی را به ثبت رساند.

ثور (Thor) که مخفف عبارت (Test of High-text Objectives in Reality) به معنی "تست اهداف بالا در واقعیت" است به عنوان یک گام منطقی از سوی هر دو کمپانی ایرباس و رقیب آمریکایی آن یعنی کمپانی بوئینگ در حال حاضر انجام شده است. هیچ یک از بخش‌های هواپیما نیاز به هیچ ابزاری ندارند و می‌تواند با سرعت فوق‌العاده‌ای مونتاژ شوند. شاید بد نباشد اشاره کنیم که کمپانی بوئینگ نیز برای ساخت برخی قطعات از چاپ سه‌بعدی در هواپیمای‌های مسافربری A350 و B787 استفاده کرده است.

 این احتمال بسیار زیاد است که در آینده‌ی نه چندان دور، شاهد پرواز هواپیماهایی باشیم که به طور کامل با فناوری چاپ سه‌بعدی ساخته شده‌اند. شاید آسمان نیز دیگر به عنوان زمینه‌ی محدود برای پرینترهای سه‌بعدی نباشد. در همین راستا، تعدادی از بخش‌های موشک آینده‌ی آریان ۶ متعلق به آژانس فضایی اروپا با استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی ساخته می‌شوند که برای راه‌اندازی در سال ۲۰۲۰ برنامه‌ریزی شده‌اند.


تاریخ انتشار: ۹۵/۰۵/۳۱ | ویترینو1 | ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰